رای به سایت :
1157
محبوب
حوزه 213 فتح
ناحیه مقاومت بسیج مقداد
یکشنبه 25 آذر 1397 -
زلزله تهران و لزوم آموزش های بیشتر و البته تخصصی تر
زلزله تهران و لزوم آموزش های بیشتر و البته تخصصی تر

یادداشت روز
calendar
تاریخ : 1396/10/01 - 18:23
36
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 213 فتح  ناحیه مقاومت بسیج مقداد ،

یادداشتی کوتاه در مورد زلزله ۲۹ آذر تهران 

چهارشنبه شب،زلزله ای به قدرت۵.۲ ریشتر حوالی شهر ملارد در مرز استان های تهران و البرز به وقوع پیوست. شدت این زمین لرزه به حدی بود که علاوه بر دو استان فوق، استان های قم و مرکزی و گیلان هم آن را حس کردند.

مردم شهر های بزرگ به ویژه تهران و کرج سراسیمه به خیابان ها آمدند و خیل عظیمشان هم سوار بر ماشین های خود قصد فرار از شهر را داشتند. همین امر باعث شد تا در همین تهران خودمان بیشتر بزرگراه ها و معابر اصلی شهر قفل شود.

این اتقاق باعث شد تا اندکی رنج ها و آلام مردم زلرله زده استان کرمانشاه و کرمان را با پوست و استخوانمان درک کنیم.

زلزله چهارشنبه شب تهران واقعی بود اما در حقیقت یک مانور واقعی برای ما هم بود. ما از این مانور نتیجه گرفتیم که به علت سبک و فرهنگ غلط رانندگی مان، اگر زلزله ای جدی در تهران بیاید شهر قفل خواهد شد، نیروهای امدادی قادر به تردد در شهر نیستند چون خیابان ها قفل است. مردم حتی خطوط ویژه را اشغال کرده اند. لاین های مخالف توسط راننده هایی که ورود ممنوع آمده اند قفل شده، پمپ بنزین ها قرق شده اند و هیچ کس به هیچ کس رحم نمی کند.

این مانور نشان داد که مشکل ما ایرانی ها در موقع زلزله فقط سازه های نا امن نیست، فرهنگ تردد ما هم هست. ما ایرانی ها در مواقع عادی نیز حقوق همدیگر را رعایت نمی کنیم چه برسد به مواقع بحرانی. در این ایام، خودروها تقریبا خودمختارند.

البته باید به مردم تا حدودی به دلیل حفاظت از جان خود و خانواده هایشان حق داد اما این حجم از ترافیک و بی نظمی نشان از عدم آموزش صحیح توسط مسئولان و شاید خود مردم باشد.

همه ما می دانیم که در هنگام زلزله باید در خانه های خود چه کنیم اما درمورد خارج شدن از مکان های مسقف ومنازل و همچنین نحوه برخورد با سوانح و اتفاقات احتمالی پس از زلزله آموزش های لازم را دیده ایم؟؟

همچنین لزوم توجه به مسئله بافت فرسوده و متراکم به ویژه در مناطق مرکزی شهر تهران و اختصاص بودجه لازم و البته کافی و همین طور آموزش صحیح به مردم در زمینه اقدامات پس از وقوع زمین لرزه و صد البته وجدان کاری برخی مسئولین می تواند اندکی از سوانح و اثرات مخرب زلزله یا زلزله های احتمالی شهر تهران را کاهش دهد .

هر چند امیدواریم که این قبیل سوانح هیچ وقت اتفاق نیافتاد و خداوند این گونه ما را تکان ندهد.

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا

وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا

 

محمدمهدی احمدی  

آذرماه ۱۳۹۶  


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15831مطالب مرتبط