پایگاه مقاومت بسیج آل بویه
 
دوشنبه 04 تير 1397 -

رای به سایت :
1744
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 213 فتح ›› پایگاه مقاومت بسیج آل بویه
36
محبوب  
رای به خبر :
شهادت شکافنده علوم
شهادت شکافنده علوم

شهادت امام محمد باقر (ع) تسلیت باد.
calendar
تاریخ : 1396/06/06 - 13:04

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج آل بویه   حوزه 213 فتح  ناحیه مقاومت بسیج مقداد ،

امام محمد باقر (ع) پنجمین آفتابى است که بر افق امامت، جاودانه درخشید.زندگیش سراسر دانش و ارزش بود، از این رو باقر العلوم نامیده شد. حضرت ابو جعفر، باقر العلوم، در شهر مدینه تولد یافت.و بر اساس نظریه بیشتر مورخان و کتابهاى روایى، تولد آن گرامى در سال 57 هجرى بوده است.

این نقل، با روایاتى که نشان مى‏دهد امام باقر (ع) به هنگام شهادت جد خویش ـ حسین بن على (ع) ـ در سرزمین طف حضور داشته و سه سال از عمرش مى‏گذشته است هماهنگى دارد.

در روز و ماه ولادت آن حضرت نیز نقلهاى مختلفى یاد شده است: ـ سوم صفر 57 هجری ـ پنجم صفر 57 هجرى ـ جمعه اول رجب 57 هجرى ـ دوشنبه یا سه شنبه اول رجب 57 هجرى بیشتر محققان با ترجیح نظریه نخست، یعنى سوم صفر آن را پذیرفته‏اند.

لقب باقر مشهورترین القاب آن حضرت بشمار می آید و بیشتر منابع بدان تصریح کرده ‏اند.

در بیان فلسفه تعیین این لقب براى وى، آمده است: شکافنده معضلات علم و گشاینده پیچیدگی هاى دانش بود وبه دلیل گستردگى معارف و اطلاعاتى که در اختیار داشت، باقر نامیده شد. از طرفی نتیجه سجده‏هاى بسیار، پیشانیش فراخ گشته بود واحکام را از متن قوانین کلى، استنباط و استخراج می ‏کرد.

سرانجام در هفتم ذیحجه سال 114 هجری در سن 57 سالگی در مدینه با توطئه هشام مسموم شد و چشم از جهان فروبست . پیکر مقدسش را در قبرستان بقیع - کنار پدر بزرگوارش - به خاک سپردند.

پایگاه مقاومت بسیج شهید حمیدرضا آل بویه شهادت آن امام همام را به تمامی شیعیان تسلیت می گوید.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6903
محمد مهدی احمدی