قسم | به مناسبت وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س)
   
پایگاه مقاومت بسیج جندالله
 
سه شنبه 23 مرداد 1397 -

رای به سایت :
3730
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 213 فتح ›› پایگاه مقاومت بسیج جندالله
15
محبوب  
رای به خبر :
به مناسبت وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س)
به مناسبت وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س)

وفات حضرت خدیجه (س) تسلیت باد
calendar
تاریخ : 1397/03/04 - 19:47

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج جندالله   حوزه 213 فتح  ناحیه مقاومت بسیج مقداد ،

وفات حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها، سال دهم بعثت،

عام الحزن

اُمّ‌المؤمنین، حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی نخستین همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله از زنان شریف، اصیل و نامدار عرب و اسلام می‌باشد. وی با این که در عصر جاهلیت در مکه معظمه دیده به جهان گشود و در آن شهر قبیله‌گرا و طایفه‌مدار رشد و کمال یافت. در عفت، نجابت، طهارت، سخاوت، حسن معاشرت، صمیمیت، صداقت، مهر و وفا با همسر کم‌نظیر بود و وی را در آن عصر طاهره و سیده نساء قریش می‌خواندند و در اسلام یکی از چهار بانویی که بر تمام بانوان بهشت فضیلت و برتری دارند، شناخته شد و جز دختر ارجمندش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هیچ بانویی این مقام و فضیلت را نیافت.

وی پیش از ازدواج با رسول خدا صلی الله علیه و آله در آغاز با هند بن بناس تمیمی معروف به "ابوهاله" و پس از وی با عتیق بن عابد مخزومی ازدواج کرد و از هر دوی آن‌ها دارای فرزند شد. پس ازمرگ همسر دوم خدیجه کبری سلام الله علیها با درایت و خردمندی خویش صاحب دارایی فراوان شد و کاروان‌های متعددی برای بازرگانی به راه انداخت.

حضرت محمد صلی الله علیه و آله که پیش از بعثت، بنا به سفارش عمویش ابوطالب علیه‌السلام در یکی از سفرهای کارگزاران خدیجه شرکت کرد و سود فراوانی نصیب وی نموده بود، علاقه خدیجه را به خویش جلب و زمینه ازدواج با وی را فراهم کرد.

خدیجه کبری سلام الله علیها در چهل سالگی با امین قریش، حضرت محمد صلی الله علیه و آله که در سن بیست و پنج سالگی بود ازدواج کرد و زندگی شرافتمندانه و اصیلی را پایه‌ریزی کردند که در تاریخ بشریت بی‌همتا و بی‌مانند است.

خدیجه کبری سلام الله علیها به پیامبر صلی الله علیه و آله عشق و علاقه ویژه‌ای داشت و هنگامی که آن حضرت مبعوث به رسالت شد، تمام توان و دارایی‌های خویش را در اختیار آن حضرت گذاشت تا در راه اسلام و باروری آن هزینه کند. او نخستین زنی بود که به آن حضرت ایمان آورد و در این راه مشقت‌ها و آزارهای فراوانی از سوی قریش و اهالی مکه متحمل گردید.

وی تا زنده بود در تمام صحنه‌ها یار و یاور رسول خدا صلی الله علیه و آله و موجب تسلی قلب شریف آن حضرت بود و در روزگار سخت تبعید در شعب ابی‌طالب هیچ‌گاه آن حضرت را تنها نگذاشت و با تمام وجود از وی پشتیبانی و نگهبانی می‌کرد. سرانجام این بانوی فداکار پس از یک عمر تلاش و کوشش و 25 سال خدمت به رسول گرامی صلی الله علیه و آله و دین مبین اسلام، پس از بازگشت از محاصره قریش در شعب ابی‌طالب به مکه معظمه در دهم رمضان سال دهم بعثت جان به جان آفرینان تسلیم و روح مطهرش به اعلی علیین عروج نمود.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مدت کوتاهی، دو یار و پشتیبان خویش یعنی عمویش ابوطالب و پس از وی خدیجه کبری سلام الله علیها را از دست داد و از این باب، بسیار اندوهگین و ماتم‌زده بود و روزگار سختی را پشت سر می‌گذاشت. به همین جهت آن سال را "عام الحزن" سال اندوه نامیدند. پس از غسل و کفن بدن مطهر خدیجه کبری سلام الله علیها پیامبر صلی الله علیه و آله وی را در حجون مکه به خاک سپرد.

خدیجه سلام الله علیها در خانه پیامبر صلی الله علیه و آله دارای دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله معروف به طیب و طاهر و چهار دختر به نام‌های زینب، رقیه، ام‌کلثوم و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها گردید.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در شأن همسرش خدیجه سلام الله علیها فرمود: سوگند به خدا پروردگار کسی را بهتر از خدیجه نصیبم نکرد. زیرا در حالی که مردم کفر می‌ورزیدند، او به من ایمان آورد؛ در حالی که مردم تکذیبم می‌کردند، او مرا تصدیق کرد؛ در حالی که مردم محرومم کرده بودند، او با دارایی‌های خود با من مساوات کرد و خداوند از او به من فرزندانی عطا کرد که از سایر همسرانم چنین موهبتی نصیبم نشد.

پایان خبر 

با دعا جهت سلامتی امام زمان ارواحنا فداه و نائب برحقشان 

اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6908