پایگاه مقاومت بسیج صادقیه
 
سه شنبه 03 مهر 1397 -

رای به سایت :
235
محبوب
صفحه نخست ›› هنر ›› حوزه 213 فتح ›› پایگاه مقاومت بسیج صادقیه
9
محبوب  
رای به خبر :
روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی
روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی

۲۷شهریور،روز بزرگداشت محمد حسین شهریار
calendar
تاریخ : 1396/06/28 - 06:38

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج صادقیه  حوزه 213 فتح  ناحیه مقاومت بسیج مقداد ،

سید محمدحسین بهجت تبریزی (زاده ۱۲۸۵ - درگذشته ۱۳۶۷) متخلص به شهریار (پیش از آن بهجت) شاعر ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان‌های ترکی آذربایجانی وفارسی شعر سروده است.وی در تبریز به‌دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبرةالشعرای همین شهر به خاک سپرده شد. ۲۷ شهریور را «روز شعر و ادب فارسی» نام‌گذاری کرده‌اند. وجه تسمیه این نام گذاری سالروز درگذشت شهریار است.

مهم‌ترین اثر استاد شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به‌شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی‌های روستا یاد کرده‌است. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است.

شهریار در سرودن انواع گونه‌های شعر فارسی -مانندقصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی- نیز تبحر داشته‌است. اما بیشتر از دیگر گونه‌ها در غزل شهره بود و از جمله غزل‌های معروف او می‌توان به «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» اشاره کرد.

شهریار نسبت به علی بن ابی‌طالب ارادتی ویژه داشت و همچنین شیفتگی بسیاری نسبت به حافظ داشته‌است. از این رو، روز بیست و هفتم شهریورماه هرسال به عنوان روز بزرگداشت این شاعر بزرگ و روز شعر و ادب فارسی گرامی داشته می شود.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 8057


مطالب مرتبط