پایگاه مقاومت بسیج حضرت محمد مصطفی (ص)
 
چهارشنبه 29 اسفند 1397 -

رای به سایت :
188
محبوب
صفحه نخست ›› گزارش خبری ›› حوزه 225 مرصوص ›› پایگاه مقاومت بسیج حضرت محمد مصطفی (ص)
1
محبوب  
رای به خبر :
فرصت آخرین روزهای ماه شعبان را از دست ندهید
فرصت آخرین روزهای ماه شعبان را از دست ندهید

فرصت آخرین روزهای ماه شعبان را از دست ندهید
calendar
تاریخ : 1397/02/25 - 07:16

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حضرت محمد مصطفی (ص)  حوزه 225 مرصوص  ناحیه مقاومت بسیج مقداد ،

 

فرصت آخرین روزهای ماه شعبان را از دست ندهید

آخرماه شعبان

آیت الله العظمی جوادی آملی

ماه شعبان در شُرُف انقضاست به استقبال ماه مبارک رمضان باید برویم. مستحضرید یک سال طبیعی هست که اول فروردین، گیاهان و درخت‌ها سرسبز می‌شوند، اول سال است؛ اما بر اساس ادعیه, بر اساس روایات, اول سال برای کسی که بحث‌های اخلاقی دارد, اهل سیر و سلوک است، اول ماه مبارک رمضان است. در دعاها, در روایات «غرّةالشّهور» هست,«غرّةالسنة» هست, «رأس‌السنة» هست دعاهایی که در اول ماه مبارک رمضان هست تعبیرات فراوانی دارد که این اول سال است, آغاز سال است و مانند آن. برای کسی که می‌خواهد بر اساس علوم انسانی و انسانیّت خودش ارزیابی کند، اول ماه مبارک رمضان خودش را آماده می‌کند و آخر ماه شعبان هم آخر سال است.

و اگر جناب حافظ و امثال حافظ گفت: ماه شعبان نده از دست قدح کاین خورشید٭٭٭ از نظر تا شب عید رمضان خواهد شد

یعنی چند روز بیشتر فرصت ندارید کسی که حساب مالی دارد یک تاجر بالأخره آخر سال باید سود و زیان خودش را حساب کند. ماه شعبان, آخر سال ماست؛ یعنی سال اخلاقی ما, سال اعمال ما, سال اعتقاد ما که این سال چه کار کردیم.

اینکه در دعاهای ماه شعبان است: «اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنَا فِیمَا مَضَی مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ» همین است. دعاهای ماه شعبان این است خدایا! اگر تاکنون ما مورد لطف تو نبودیم آمرزیده نشده بودیم از این به بعد دیگر ما را بیامرز؛ الآن اگر رفتیم, رفتیم، اگر ـ معاذ الله ـ مرگ, پوسیدن بود و از بین رفتن بود حساب و کتابی نبود، اما مرگ از پوست به در آمدن است. اوّلین سؤالی که از ما می‌کنند می‌گویند عمرت را در چه راهی صرف کردی؟ ما باید جواب نقد داشته باشیم چون مرگ, زندگی است و مرگ, از پوست به در آمدن است نه پوسیدن، باید جواب نقد داشته باشیم که چه کار کردیم.

این است که بسیاری از بزرگان این دهه آخر شعبان که می‌شود تمام تلاش و کوشش آنها این است که سود و زیانشان را مشخص کنند که من این یک سال چه کردم با چه وضعی می‌خواهم مهمان خدای سبحان بشوم، چون در ماه پربرکت رمضان که ماه «ضیافت‌الرحمان» است انسان یا در آن زمین مهمان خداست به نام سرزمین وحی یا در این زمان مهمان خدا به نام ماه مبارک رمضان است.

 

یا ما باید مهمان خدا باشیم در این دو مقطع یا میزبان خدای سبحان باشیم که جمع هر دو را شاید. چه وقت ما میزبان خدا هستیم و چه وقت خدا مهمان ماست فرمود: «أَنَا عِندَ المُنکَسِرَة قُلُوبُهُم» کسی که قلب شکسته دارد با خدا اهل مناجات است با خدا راز و نیاز دارد، می‌گوید: «من الهی هو الله گویم»، به تعبیر شیخناالاستاد حکیم الهی قمشه‌ای(رضوان الله علیه)، با قلب شکسته همیشه تا مظهر او بشود این میزبان خداست. اگر کسی این توفیق را داشت که خدا مهمان اوست، یعنی لطف خدا و اگر این را نداشت لااقل در آن سرزمین یا در این زمان، خودش را دریابد، پایان ماه شریف شعبان این است و بهترین فرصت عمل به قرآن, قرائت قرآن, راهنمایی گرفتن از دستورات قرآن کریم …

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6952مطالب مرتبط